Apparel Storage and Accessories
- (38)
- (1)
- (1)
- (71)
- (2)
- (1)
- (4)
- (1)
- (10)
- (1)
- (4)
- (10)
- (4)
- (13)
- (15)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (21)
- (7)
- (2)
- (2)
- (2)
- (4)
- (3)
- (2)
- (1)
- (72)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (3)
- (2)
- (2)
- (2)
- (28)
- (4)
- (3)
- (4)
- (16)
- (9)
- (25)
- (1)
- (30)
- (13)
- (15)
- (6)
- (1)
- (2)
Filtered Search Results
Poltex PPE Station with Cabinet
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Poltex PPE Isolation Station holds disposable gowns, ear loop masks, gloves, and safety eyewear.
| Includes | Heavy duty mounting bracket, front access tray |
|---|---|
| Mounting | Free-standing or Wall Mount |
| No. of Compartments | 3 |
| Height (Metric) | 45.7 cm |
| Depth (English) | 12 in. |
| Product Type | Dispenser |
| Depth (Metric) | 30.5 cm |
| Material | Acrylic |
| For Use With (Application) | Designed to hold gloves |
| Height (English) | 18 in. |
S-Curve™ X-Large 3 Compartment Dispensers with Open Tray for Access
Hold and dispense large quantities of gloves with easy access front trays
| Includes | Heavy duty mounting bracket, Front access tray |
|---|---|
| Mounting | Free-standing or Wall Mount |
| No. of Compartments | 3 |
| Height (Metric) | 76.2 cm |
| Depth (English) | 12 in. |
| Width (English) | 30 in. |
| Product Type | Dispenser |
| Size | X-Large |
| Depth (Metric) | 30.5 cm |
| Material | Acrylic |
| For Use With (Application) | Designed to hold and dispense a large quantity of gloves |
| Width (Metric) | 76.2 cm |
| Height (English) | 30 in. |
S-Curve™ 2 Compartment Dispensers with Open Tray for Access
Designed to hold gloves and dispense them with an easy access front tray
| Includes | Heavy duty mounting bracket, front access tray |
|---|---|
| Mounting | Free-standing or Wall Mount |
| No. of Compartments | 2 |
| Height (Metric) | 45.7 cm |
| Depth (English) | 12 in. |
| Width (English) | 10.5 in. |
| Product Type | Dispenser |
| Depth (Metric) | 30.5 cm |
| Material | Acrylic |
| Width (Metric) | 26.7 cm |
| Height (English) | 18 in. |
Honeywell™ Miller™ WristBandit Tool Holders
Conveniently attaches to the user's wrist with Velcro™. Tools are attached by cinching the lanyard cord tight around the tool.
| Includes | Heavy duty mounting bracket, front access tray |
|---|---|
| Mounting | Free-standing or Wall Mount |
| No. of Compartments | 4 |
| Height (Metric) | 45.7 cm |
| Depth (English) | 12 in. |
| Width (English) | 25 in. |
| Product Type | Dispenser |
| Depth (Metric) | 30.5 cm |
| Dimensions (D x W x H) Interior | 12 x 25 x 18 in. |
| Material | Acrylic |
| For Use With (Application) | Designed to hold gloves |
| Width (Metric) | 63.5 cm |
Ergodyne™ Arsenal™ 5144 Mobile Office Backpack
Arsenal™ 5144 Mobile Office Backpack is ideal for transporting laptops, tablets, and other office supplies.
Ergodyne™ Arsenal™ 5244 Responder Backpack
Arsenal™ 5244 Responder Backpack provides convenient and organized access to medical supplies.
Coast SA300 High-Vis Lighted Safety Armband
Increase safety in dark and chaotic environments with the SA300 Armband which provides up to 10 hours of light on a single charge, and two modes (solid and flashing) of highly visible orange light.
Ergodyne™ GloWear™ 8001 Arm and Leg Band with Buckle
GloWear™ 8001 Arm and Leg Band features a buckle closure for easy attachment.
| Width (English) | 1 in. |
|---|---|
| Product Type | Arm/Leg Band |
| Length (English) | 13 to 16 in. |
Ergodyne™ Arsenal™ 5561 Small Tool and Radio Holster
Small Tool and Radio Holster secures Channellocks™, pliers, and other small hand tools, as well as radios and cell phones.